15 اسفند، روز درختکاری گرامی باد

15 اسفند، روز درختکاری گرامی باد

تقویم پر است از روزهایی که متفاوت‌تر از بقیه‌ روزها جلوه می‌کنند و با خودشان پیام‌های خاصی را به همراه می‌آورند.
حالا آخرین برگ‌های این روزشمار ورق می‌خورد و خودش را برای ورود به سالی دیگر آماده می‌سازد. به نیمه‌ی اسفندماه که می‌رسیم، عبارتی خاص بر روی صفحه تقویم به چشممان می‌خورد : روز درختکاری
روزی که باید دست دوستی به سوی طبیعت دراز کنیم و پیوندی عمیق و محکم را با آن برقرار سازیم. وقت آن است که این استوار قامتان را ارج نهیم و به پاس خدماتی که همواره به انسان کرده اند، سپاسگزارشان باشیم.
شاید از خودتان بپرسید کدام خدمت ؟!
ما انسان‌ها بارها و بارها از وجود این نعمات الهی استفاده کرده و شاید به راحتی از کنارشان گذشته ایم. همه‌ ما در سایه سار این درختان لحظاتی را آسوده و دغدغه هایمان را فراموش کرده ایم. قامتشان را بریده ایم تا چوب به دست آوریم و لوازم زندگی بسازیم. برگ و میوه شان را چیده ایم تا نیازهایان را برطرف کنیم و…
آنها با تمام وجود به ما خدمت کرده اند اما تا به حال برایشان چه کرده ایم؟!؟!
حالا روز درختکاری بهانه ای شده تا در واپسین روهای سال و با نزدیکی به موسم رویش جوانه‌ها در طبیعت لحظاتی را به این موجودات غرق در سکوت بیاندیشیم و کمی از دردهایی را که به جانشان روا داشته ایم، تسکین دهیم.
امروز، روز یادگیری است و همه‌ ما باید یاد بگیریم که درختان حق زندگی دارند و باید روز به روز کهن سال‌تر شوند تا آیندگان ما نیز از آنها بهره مند گردند. می‌خواهیم به رنگ طبیعت در آییم و برایتان از روز درختکاری سخن بگوییم…
روز درختکاری در ایران و جهان
در کشورمان ایران، روز ۱۵ اسفندماه در هر سال به عنوان روز درختکاری شناخته می‌شود و در طی آن مراسم‌های مختلفی با هدف بیان اهمیت درخت و درختکاری برگزار می‌گردد.
اما این تازه آغاز ماجرا برای درختان و طبیعت است و از ۱۵ تا ۲۲ اسفند به هفته‌ منابع طبیعی اختصاص دارد. شاید بتوان نام این هفته را هفته خوشحالی درختان نیز نامید که به عنوان منبعی ارزشمند و حیاتی برای ادامه حیات بشر باید به آنها توجه شود.
البته ایران تنها کشوری نیست که چنین روزی را در تقویمش دارد. کشورهای دیگر نیز یکی از روز‌های پایانی زمستان و یا اوایل بهار را به این امر اختصاص داده اند.

مطالب مرتبط :

نوشتن دیدگاه

© 2016 تمام حقوق این سایت برای هیأت شنا، شیرجه و واترپلو استان اصفهان محفوظ است

هواداران سپاهان

باشگاه سپاهان

طوفان زرد

محرم نویدکیا

ورزشگاه نقش جهان

sepahan

sepahan esfahan